پنج دلیل برای راه اندازی استارت آپ در گرجستان

رای انتخاب محل استارت آپ سیلیکون ولی را مناسب میدانید، درست است؟ یا لندن. اشتباه همین جاست. این موضوع برای چند سال پیش بوده است الان دیگر صحت ندارد. شهردار Palo Alta (که شامل سیلیکون ولی میشود) هم میخواهد از شر غول های تکنولوژی و سرمایه گذاران از طریق حقوق، اجاره و دیگر امور اداری خلاص شود.

من تقریبا یک سال پیش از شروع استارت آپ خود به تفلیس گرجستان نقل مکان کرده بودم. با وجود فرازها و نشیب ها این تصمیم را گرفتم. در اینجا 5دلیل که چرا باید استارت آپ خود را در تفلیس راه اندازی کنید، را میخوانید.

1- جو تجاری

منظور من را اشتباه برداشت نکنید. به این معنا نیست که راه اندازی استارت آپ در گرجستان آسان است. بلکه آسانتر از بقیه کشورهای دنیاست. استارت آپ های مختلفی در کشورهای مختلف راه اندازی کرده ام. هیچ کجا به اندازه گرجستان محیط دوستانه ای برای کسب و کار ندارد.

باید بدانید ثبت شرکت آسان، کارکنان انگلیسی زبان در بیشتر نهادها و کسب وکارها، سیستم مالیاتی تقریبا خوب و یک مرکز مشخص برای دریافت مجوزهای اقامتی از مزیتهای سیستم تجارتی گرجستان است.

از زمانی که کسب و کار خودم را در تفلیس راه انداخته ام، چیزهای بسیاری آموخته ام. البته درگیری هایی هم با کارکنان دولتی داشته ام ولی آنها کار ما را درک میکردند. باید اعتراف کنم سیستم مالیاتی گرجستان کامل نیست. نیاز به کار بسیاری دارد تا به جذابیت لازم برای استارت آپها برسد. اما معتقدم با رعایت چند نکته میتوانند موفق شود.

2- پول

در گرجستان نه تنها حقوق خوبی میدهند بلکه از هر چیز دیگری که میخواهید پول دربیاورید بطور قابل توجهی از سیلیکون ولی و لندن آسان تر است. علاوه بر این مواد غذایی ارگانیک، ارزان، خوشمزه و سالم هم به وفور یافت میشود. دیگر چه میخواهید؟

3- سرمایه گذاری در محصول خود

به جای هزینه های جانبی در سمت مدیریت شرکت، میتوانید این پول را به طور مستقیم در محصول خود سرمایه گذاری کنید. به این معنا که میتوانید محصول خود را سریعتر، کارآمدتر و در نتیجه موفق تر عرضه کنید.

این برای سرمایه گذارانی که از سرمایه گذاری بر محصولات تکراری خود خسته شده اند، جالب است. منظور من را اشتباه برداشت نکنید که سرمایه گذاران گرجستانی خودشان را در سرمایه گذاری برای محصول شما پرت میکنند، اگر در موقعیتی منحصر به فرد باشید و سرمایه گذار درک کند که برای آنها سودآور هستید، به سمت شما مایل میشوند.

4- خلاقیت الهام بخش

گرجی ها بسیار خلاقند و تاریخ آنها سهم عمده ای در این امر دارد. من نیز به شدت بر این باور هستم که زیبایی محیط به خلاقیت گرجی ها می افزاید. کوه ها، معماری ها و ...

به عنوان یک استارت آپ، شما باید با افراد بسیار خلاق از زمینه های مختلف، طراحی، بازاریابی، برنامه نویسی و ... در تعامل باشید. بهترین نتایج از طریق یک تیم خلاق و نوآور به دست می آید.

5- بازار کامل برای تست محصول خود

هر استارت آپی باید محصولات خود را آزمایش کند و گرجستان بازار کاملی برای این کار است. بازار بزرگی نیست (حدود 40میلیون نفر) ولی پر از افرادی است که مشتاق محصولات "باحال" هستند.

آیا گرجستان کامل است؟ مسلما خیر، اما پتانسیل این را دارد که محیط استارت آپی را در بسیاری از زمینه ها بهبود ببخشد.

مقاله از Hila Peled

http://cbw.ge/startup/5-reasons-run-startup-georgia/

1215