ادامه مطالب

مطالب مرتبط متفرقه متفرقه

مطالب متفرقه

"کالیبره کردن" رزومه یعنی چه؟

💠 همانطور که اطلاع دارید، رزومه نویسی یکی از مهمترین کارهایی است که باید در بدو ورود به کانادا بیاموزید. البته چه بهتر الان که فرصت دارید و در ایران هستید روی این موضوع کار کنید.
💠 رزومه در کانادا اهمیت بسیار بالایی دارد و رزومه اشتباه هیچگاه شما را به مقصد نمیرساند. شما باید روی تک تک کلمات و واژه ها کار کنید و هر یک باید معنی خاصی در رزومه شما داشته باشند.

✍️ در مورد رزومه نویسی و استایل آن بعدا مفصل صحبت خواهیم کرد. اما موضوعی که امروز قصد دارم در مورد آن توضیح دهم بحث کالیبره کردن رزومه است.
✍️ در ایران اغلب به این شکل مرسوم است که فردی که قصد دارد استخدام شود باید "آچارفرانسه" باشد‌. یعنی از همه چیز سر دربیاورد. طبیعتا رزومه این فرد هم باید به همین شکل باشد. مثلا رزومه یک مهندس سازه در ایران از طراحی اسکلت های فلزی برجهای چندین طبقه گرفته تا طراحی اسکلت های بتنی سازه های دریایی را شامل میشود. در این میان اگر چند تا پل هم طراحی کرده باشد،‌ چه بهتر!

📝 در کانادا داستان به کلی متفاوت است.
📝 متاسفانه بسیاری از دوستان به دلیل عدم آگاهی از شرایط کانادا، رزومه خود را بر اساس همان ساختار ایرانی تهیه کرده و از روز اول برای تمام شرکت ها می فرستند.
📝 جالب است بسیاری از رزومه هایی که به دست من می‌رسد دارای عکس است و این یعنی صاحب رزومه هیچ اطلاعی از استایل و ساختار کانادایی آن ندارد.

⭕️ این کار دو ایراد بزرگ دارد: یکی اینکه وقت شما گرفته شده و نتیجه ای نیز حاصل نمی‌گردد و دوم آنکه وقتی رزومه را برای شرکتی ارسال می کنید، این رزومه برای مدتی در بایگانی شرکت مانده و باعث می شود چنانچه در آینده رزومه صحیح خود را مجددا برای آنها بفرستید، اصلا نخوانده نشده و برگشت داده شود. راجع به این موضوع بعداً مفصل صحبت خواهد شد.

💠 اما برگردیم به بحث کالیبره کردن رزومه. در کانادا یک مثال معروف وجود دارد اینکه اگر شما برای مدت ۵ سال فقط یک "پیچ را بسته باشید"، احتمال گرفتن شغل برای شما بسیار بیشتر از کسی است که ۲۰ سال "همه کار" کرده باشد.
💠 به زبان خلاصه تر اینکه در کانادا "همه کاره" نمی خواهند و یا "آچار فرانسه" لازم ندارند.
💠 در اینجا تمام کارها کاملاً اختصاصی است و قاعدتاً رزومه شما هم باید کاملاً اختصاصی باشد.
💠 بگذارید به همان مثال مهندس عمران برگردیم. اگر میخواهید به عنوان یک مهندس عمران رزومه شما مورد قبول واقع شود، باید تمام سوابق کاری خود در ایران را به یک سمت هدایت کنید. عنوان مثال فقط طراح سازه های بتنی بوده باشید یا فقط پل های فلزی طراحی کرده باشید.
💠 سعی در اغراق نداشته باشید. خاطرتان باشد برای ورود به بازار کار داشتن رزومه بسیار قوی مانع کاریابی شما می شود. راجع به این موضوع هم صحبت خواهیم کرد.

💯 به عنوان جمع بندی خاطرتان باشد رزومه شما نشان دهنده تخصص شماست و در کانادا داشتن "یک تخصص" با سابقه کار حرفه ای، بسیار بهتر است از داشتن "چند تخصصی" با سوابق کاری پراکنده.
💯 زیرا شرکت ها بر این باورند که شما هیچگاه نمی توانید به چند تخصص به شکل کامل بپردازید.
نویسنده: وحید

1245