سیستم آموزش عالی در آلمان

بسیاری از موسسات آموزش عالی در آلمان در حال حاضر برنامه های آموزشی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در سطح بین المللی را ارائه می دهند. این به این معنی است که رشته های تحصیلات تکمیلی در آلمان و مدارک تحصیلی به دست آمده در این دانشگاه ها، در سطح بین المللی معتبر می باشند. در عین حال این پیشرفت در دانشگاه های آلمان موجب شده که دانش آموزان دیگر کشورها برای ورود و تحصیل موسسات آموزش عالی آلمان اقدام کنند. علاوه بر این، سیستم آموزشی در آلمان برنامه های چند زبانه ای را ارائه می دهد؛ اکثر این رشته های آموزشی به زبان انگلیسی ارائه می شود و دانش آموزان را برای ورود هر چه سریع تر به بازار کار آماده می کند.
دانشگاه های آلمان
درب های دانشگاه های آلمان به روی دانش آموزان تمام کشورها باز است. در حال حاضر در آلمان حدود دو میلیون دانش آموز ثبت نام کرده اند که 250،000 نفر از آنها دانشجویان بین المللی هستند. آلمان با بیش از 10٪ دانشجوی بین المللی، مکان مورد علاقه ای برای این دانشجویان برای تحصیل است. در ابتدای ورودتان، تنوع سیستم آموزش عالی آلمان ممکن است برایتان گیج کننده باشد، اما این امکان را به شما می دهد که بهترین انتخاب را برای تحصیلات آینده خود داشته باشید. مقیاس نمره دهی آلمان از 1 تا 6 است، بهترین نمره (A) و ششمین و بدتری (F) است. نمرات بد در درس های مختلف می تواند موجب شود که دانش آموز مجبور به تکرار یک سال تحصیلی کامل شود.

دانشگاه های علوم کاربردی در آلمان
دانشگاه های علوم کاربردی در آلمان، در رشته های تحصیلی در زمینه فن آوری، کسب و کار و مدیریت، مطالعات اجتماعی، رسانه ها و طراحی رتباطات و ارتباطات دوره های آوزش و آکادمیک عملی زیادی را برای دانشجویان ارائه می دهد. اگر تمایل دارید که در یک رشته کاربردی تحصیل و سپس کار کنید، این دانشگاه گزینه خوبی می تواند برای شما باشد.

دانشکده هنر، فیلم و موسیقی آلمان
دانشکده های هنر، فیلم و موسیقی در آلمان برای هر کسی که مایل است استعداد هنری خود را به یک حرفه تبدیل کند، مناسب است. این رشته ها شامل طراحی و معماری تا کارگردانی، موسیقی و درام می باشد. پذیرش این دانشگاه بالا و آموزش آن عالی است. کلاس های شبیه به هم با تعداد دانش جویان کم باعث می شود که هنرمندان جوان به خوبی در معرض آموزش صحیح قرار بگیرند.

Church-maintained Colleges
این رشته ها برای دانشجویان علاقه مند در زمینه کارهای اجتماعی، آموزش و پرورش، آموزش نیازهای خاص، آموزش درمانی و درمان شناسی همچنین پرستاری و متخصصین مراقبت های بهداشتی و نوازندگان کلیسا مناسب است.

دانشگاه های خصوصی آلمان
علیرغم هزینه بالای تحصیلات - حدود 1800 تا 4700 یورو در هر ترم - دانشگاه های خصوصی به عنوان بخشی از سیستم آموزشی آلمان، در حال تبدیل شدن به یک گزینه محبوب برای دانشجویان می شود که برخی از دلایل آن به خاطر شهرت خوب آنها در گروه های کوچک تحصیلی، روابط قوی با کسب و کار و صنعت، عملی بودن رشته ها، بین المللی بودن رشته ها، دوره تحصیل کوتاه مدت و چشم انداز شغلی خوب می تواند باشد. اما قبل از اینکه قرارداد تحصیلی خود را با یکی از دانشگاه خصوصی امضا کنید، مطمئن شوید که این دانشگاه از نظر دولت شناخته شده است، اگر این کار را نکنید، مدرک تحصیلی که به دست می آورید معتبر نخواهد بود و بعد فارغ التحصیلی و هنگام یافتن شغل به مشکل برخواهید خورد.

دانشگاه های آموزشی دوگانه
این نوع دانشگاه ها، نهادهای آموزشی نیستند. با این وجود، گواهینامه ها و مدارک تحصیلی آنها تا حدی معادل با شرایط کالج ممی باشد. Berufsakademien رشته های آکادمیک (تمرکز بر کسب و کار، فن آوری، مطالعات اجتماعی) را همراه با آموزش تمرینی، آموزش دوگانه، ارائه می دهد. این آموزش دوگانه هم دارای دوره های آکادمیک و هم آموزش های عملی (محل کار) در یک شرکت می باشد. برخی از رشته های Berufsakademien حتی آموزش را به صورت دوزبانه آلمانی – انگلیسی ارائه می دهد. این ویژگی ها موجب شده است که بسیاری از شرکت ها علاقه زیادی به فارغ التحصیلان Berufsakademie، از جمله دانشجویان بین المللی با زمینه تحصیلیشان نشان دهند.

پذیرش تحصیل درسیستم آموزشی آلمان
دانشجویان بین المللی که می خواهند برای تحصیل کشور آلمان را انتخاب کنند، باید مستقیما به دفتر بین المللی موسسه عالی مورد نظر خود درخواست دهند. به محض اینکه دانشجو اعلان پذیرش خود را از دفتر بین المللی دریافت کرد و امتحان تعیین سطح زبان را با موفقیت پشت سر گذاشت، می تواند در دانشگاه آموزش عالی مورد نظر خود ثبت نام کند. تاریخ پایان ثبت نام برای متقاضیان پذیرش در اداره دانشجویان خارجی در 15 ژوئیه برای ترم زمستان جاری و 15 ژانوییه برای ترم تابستان جاری است.

2716