شهر گوا

سرزمین عجایب کشور ۷۲ ملت.
هر چه که نامش باشد و عنوانش از دیرباز تا کنون مقصدی پر وسوسه برای مسافران بوده است؛ مقصدی که از گذشته محبوب ایرانیان هم محسوب می شده است، اما همواره چیزی که از هند به یاد می آوریم، زاغه های شلوغ و کثیف، شهرهای پر سر و صدا و آلوده و البته معابد رویایی و پرشکوهش بوده است در کنار آن باید از مردم رویا پردازش هم یاد کنیم، مردمی که همچون تمام فیلم های بالیوود همواره به بهبود امید دارند و می دانند که مثل پایان تمام فیلم های هندی عاقبتی خوش در انتظار آنهاست، ذهنیتی که همیشه درست نیست اما آنها به چیزی غیر از آن هم دل نمی بندند.
یکی از شهرهای مهم این کشور گوا است، شهری که ویترین گردشگری این کشور هم محسوب می شود زیرا یکی از زیباترین و پا کیزه ترین شهرهای این کشور است.
طبیعت گوا با تپه های سرسبزش کنار رودهای فراخ با کشتزارهای برنج، نخل های فراوان و دیگر درختان گرمسیری جلوه بسیار زیبایی دارد.
وسیع ترین سواحل و مرا کز تفریحی ساحلی هند هم در گوا قرار دارد و این شهر سالانه از صدها هزار گردشگر داخلی و خارجی پذیرایی می کند.
#تاریخچه_گوا ۴۵۰ سال حکومت پرتغال بر این منطقه باعث شده که تمام شهرها و حتی روستاهای گوا فرهنگی خاص داشته باشد.
از معماری خانه ها و معابد این شهر گرفته تا خرده فرهنگ های مردم این منطقه تاثیر پذیرفته از فرهنگ پرتغالی هایی است که بیش از چهار سده در این شهر حکومت می کرده اند.
اما خود این شهر شگفت و زیبا هم به #بندر_گوا مشهور است.
طبیعت به شدت سبز، نخل های سربرافراشته و زیبا، سواحلی آرام با مرا کز تفریحی و امکانات مطلوب گردشگری با هزینه نسبتا کم از مهم ترین عواملی است که گردشکران را تشویق می کند به این منطقه سفر کنند.
#جزیره_گوا این شهر بافتی قدیمی هم دارد که به نام گوای قدیم مشهور است.
منطقه ای که یکی از جاذبه های ثبت جهانی هندوستان را هم در خود جای داده است، یکی از ۹ میراثی که یونسکو آن را ثبت جهانی کرده است.
گوای قدیمی {به همراه تاج محل، میدان ویکتوریای بمبئی، غارفیل و معبدهای کاماسوترا} یکی از ۹ منطقه ای در هند است که به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.
از همان نگاه نخست می توان بی درنگ تشیص داد که گوا با دیگر مناطق هند متفاوت است و بیش از دیگر مناطق رنگ و بوی اروپایی دارد.
نفوذ فرهنگ اروپایی در شبه قاره از این منطقه شروع شد و ساختمان ها و لباس مردم تشابه زیادی با شهر و روستاهای پرتغال دارد.
#غذاهای_گوا غذاهای گوا بسیار معروف است و مخلوطی است از غذاهای پرتغالی، جنوب هند و عربی اما به سبب حضور همیشگی گردشگران، غذاهای متنوعی در همه جای شهر در دسترس است.
گوا یکی از معدود مکان های هند است که اغلب رستوران های آن گوشت گاو هم سرو می کنند.
#کلیساهای_گوا برای بازدید از همه کلیساها ، موزه ها و صومعه های گوای قدیمی به یک روز کامل وقت احتیاج هست.
در ایستگاه اتوبوس پانجیم مرتب اتوبوس هایی به سمت گوای قدیمی حرکت می کند که کرایه آنها به نسبت ناچیز است و طی مسیر حدا کثر نیم ساعت طول می کشد.
مسیر جاده از پانجیم به گوای قدیمی صاف است و می تواند مسیر بسیار راحتی برای دوچرخه سواری به حساب آید.
همچنین می توانید در گوای قدیمی سوار قایق بشوید و به جزیره دیوا بروید.
وا گاتور که در بلندی های سنگی ای که وا گاتور را از چاپورا جدا می کند بقایا یک قلعه پرتغالی از قرن هفدهم میادی قرار دارد که گرچه شاید دیدن خودش به بالا رفتن نیرزد ولی منظره بسیار خوبی از ساحل و دریا را پیش چشمانتان قرار می دهد.
#گوا #هند_گردشگری #گردشگری #گوا_گردشگری #هند
2184