بورس های تحصیلی نروژ و شرایط اخذ آنها

نروژ یک مقصد بسیار محبوب به دلیل آموزش و پرورش با کیفیت بالا برای دانشجویان بین المللی است. به طور کلی، دانشگاه های دولتی نروژی و کالج دانشگاه ایالتی شهریه تقریبا رایگان است چرا که دولت نروژ هزینه های تحصیل را به دانشگاهها و کالج های دولتی می پردازد . این شرایط شامل  موسسات و دانشگاههای خصوصی نمی شود . با توجه به وب سایت رسمی نروژی، www.studyinnorway.no: “هزینه های زندگی در نروژ بالاتر از بسیاری از کشورهای دیگر در نظر گرفته می شود. زندگی در نروژ شهرت گران بودن دارد به همین دلیل متقاضیان ادامه تحصیل در نروژعلاقمند به دریافت بورسیه تحصیلی هستند .

آموزش عالی نروژی شامل هشت دانشگاه، نه نهادهای دانشگاهی و تخصصی، ۲۰ کالج دانشگاه ایالتی، دو دانشکده های ملی هنر و ۱۶ کالج خصوصی می باشد در تمام این کالجها و دانشکده ها کلیه مقاطع تحصیلی ارائه می شود .

 بررسی انواع بورس های تحصیلی نروژ

۱: مدرسه کسب و کار نروژ :

این  بورسیه برای تحصیل در کارشناسی ارشد ۱ ساله است .  این بورسیه با عنوان بنیاد Wilhelmsen شناخته می شود این کمک هزینه تحصیل برای فارغ التحصیلان رشته علوم ,فناوری ,مهندسی و ریاضیات است .

۲:   کمک های مالی ترمی :

این کمک هزینه به دانشجویانی تعلق می گیرد که در مقاطع  کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری نروژ اقدام می نمایند. همچنین این کمک هزینه برای مدت یک تا سه ماه در هر ترم تحصیلی می باشد و این کمک هزینه شامل مسکن ,حمل و نقل و پول توجیبی نیز می شود .

۳ : اراسموس:

برنامه اراسموس امکانات بورسیه ای را به دانش آموزانی ارائه می دهد  که از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا باشند . این بورس این امکان را به متقاضیان می دهد که برای کسب تجربه و اطلاعات برای ۳ تا ۱۲ ماه در کشور دیگرتحصیل کنند .

۴: اراسموس موندوس:

بودجه بورسیه اراسموس موندوس توسط اتحادیه اروپا تامین می شود ، همچنین به طور انحصاری برای دانش آموزانی که از اتحادیه اروپا و کشورهای غیر اتحادیه اروپا  از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده اند  تعلق خواهد گرفت.  این بورس برنامه مشترکی  بین دانشگاه های اروپایی و موسسات تحت تایید اراسموس موندوس است .

این بورسیه به دو گروه عمده از کشورها تعلق می گیرد :

بورسیه   رده A  : اتباع کشور های ایالات سوئیس ، ایسلند ، نروژ و لیختن اشتاین.

بورسیه   رده B:  اتباع از اتحادیه اروپا کشورهای عضو شنگن ، یا از سوئیس، ایسلند، نروژ و یا لیختن اشتاین.

۵: بورس های تحصیلی ISS:

بورس تحصیلی ISS  کمک هزینه تحصیلی به متقاضیان برخی از کشورها ارائه می دهد . رقابت برای این بورسیه بالا است و بودجه محدود ، به طوری که اغلب این بورس تحصیلی به صورت جزئی است و تنها حدود ۵۰ بورس به طور کامل اعطا می شود. بورسهای تحصیلی ISS تنها در ترم تابستان ارائه می شود  .

درخواست برای این کمک هزینه تحصیلی باید در زمان مورد نظرصورت گیرد زمان درخواست این بورسیه اول فوریه است ..

دانشگاه اسلو کمک هزینه تحصیلی به متقاضیان برخی از کشورها که فارغ التحصیل در دوره های کارشناسی ارشد و کارشناسی هستند  در طی مدرسه تابستانی ارائه می دهد ..

دانشجویان بین المللی از آسیا، اقیانوسیه، آفریقا، امریکا مرکزی و جنوبی، امریکا، قفقاز و بالکان، اتحاد جماهیر شوروی سابق، اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه اقتصادی اروپا، ایالات متحده، و کانادا است.

ارزش بورسیه تحصیلی نروژ

به هر دانشجوی نروژی یا غیر نروژی که شرایط اخذ بورس را دارد ۴۰ درصد از بورسیه به عنوان کمک هزینه و ۶۰ درصد به عنوان وام پرداخت می شود که دانشجو بعد از اتمام دوره و برگشت به کشور بومی خود و یا اقامت در نروژ یا کشور دیگر باید  بپردازد .

مدت زمان بورسیه:  به طور معمول در مقطع کارشناسی مدت زمانی که این کمک هزینه پرداخت می شود ۴ سال می باشد . در انتها خاطر نشان می شود هیچکدام از انواع بورسیه در نروژ به دانشجویان ایرانی تعلق نمی گیرد.

کمک هزینه تحصیلی سهمیه بندی شده نروژی:

دولت نروژ کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان از کشورهای در حال توسعه در جنوب و کشورهای مرکزی و شرق اروپا و آسیای مرکزی، آسیا تحت سهمیه خاصی فراهم کرده است. هدف اصلی از این طرح سهمیه بندی  برای کمک به ظرفیت سازی از طریق آموزش به دانشجویان کشورهای در حال توسعه می باشد.

طرح سهمیه به طور معمول شامل دوره کارشناسی ارشد و دکتری و مدارک حرفه ای خاص دوره های کارشناسی است. اخذ بورسیه تحصیلی نروژ معمولا کاری مشکل است و تنها به افرادی با رزومه های بالا تعلق می گیرد، معمولا بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا یا Phd و اخذ بورسیه مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد نروژ بیشتر از دیگر بورسیه های تحصیلی دوران کارشناسی در دسترس هستند.

واجد شرایط بودن دریافت بورسیه تحصیلی نروژ

۱:   بایستی فرد متقاضی دارای یک درجه دانشگاهی در مقطع کارشناسی در رشته مهندسی عمران، مهندسی محیط زیست داشته باشد.

۲:  معدل کارشناسی (معدل کل) فرد متقاضی حداقل ۷۵٪ از حداکثر باشد.

۳: اثبات مهارت در زبان انگلیسی توسط یک مدرک معتبر.

۴: فرد متقاضی یک مقاله مرتبط ISI به زبان انگلیسی ارائه دهد

۵:  ارسال رزومه به زبان انگلیسی از فرد متقاضی

شرایط بورسیه تحصیلی شدن نروژ یکی از کارهای بسیار دشوار است و شخصی که برای اخذ بورسیه و فاند تحصیلی اقدام میکند علاوه بر دارا بودن رزومه تحصیلی و کاری عالی بایستی دارای صبر زیادی باشد. در صورت اخذ برخی از فاند و بورسیه تحصیلی این امکان برای شما وجود دارد که هزینه زندگی در نروژ نیز پوشش دهد.

ارزش بورسیه تحصیلی نروژ

این بورسیه  شامل کمک هزینه تحصیلی تمام وقت و یا کمک هزینه های تحصیلی پاره وقت که به صورت کمک هزینه ماهانه است ، هزینه های محل سکونت ، مسافرت و هزینه های بیمه دانش آموزان است. مقدار کمک هزینه تحصیلی با توجه به سطح مطالعات ، مدت زمان مطالعات و ملیت محقق به  متقاضی تعلق خواهد گرفت.

دوره های اراسموس موندوس در مقطع کارشناسی ارشد برنامه  فرصت مطالعاتی  با کیفیت بالا ارائه می دهد که  توسط یک کنسرسیوم متشکل از حداقل سه موسسه آموزش عالی اروپا می باشد. این بورسیه  بین یک تا دو سال به متقاضی تعلق خواهد گرفت.

بورسیه اراسموس موندوس در رابطه با رشته های  مهندسی  و دریایی و مدیریت است و این دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می شود .

در نهایت و در مورد اخذ بورسیه تحصیلی نروژ باید گفت که اشخاصی که در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل می نمایند امکان بیشتری برای دریافت بورسیه تحصیلی نروژ خواهند داشت اما برای دریافت بورسیه تحصیلی نروژ باید شرایط اخذ بورسیه تحصیلی نروژ را دارا باشید تا بتوانید بورسیه تحصیلی نروژ را دریافت نمایید. نکته مهمی که لازم به ذکر است این است که بورسیه تحصیلی نروژ ممکن است تنها بخشی از هزینه های فرد را تامین نماید و فرد متقاضی باید مابقی هزینه های خود در حین تحصیل در نروژ خود را نیز تامین نماید.

در زیر لیستی از دانشگاههای نروژ برای شما آورده می شود :

Norwegian University of Life Sciences (UMB)

Norwegian University of Science and Technology (NTNU)

دانشگاه  ( Agder (UiA

دانشگاه برگن  (uib )

دانشگاه نوردلند (UiN)

دانشگاه اسلو (UiO)

دانشگاه استاوانگر (UiS)

دانشگاه ترومسو (UiT)

B دانشگاه موسسات تخصصی :

BI – مدرسه کسب و کار نروژی (که قبلا دانشکده مدیریت نروژی )

NHH – دانشکده اقتصاد نروژی

آکادمی موسیقی  نروژی (NMH)

مدرسه و علوم ورزشی  نروژی (NIH)

دانشکده علوم دامپزشکی  نروژی

MF – دانشکده الهیات نروژی

مدرسه معماری و طراحی اسلو (AHO)

مدرسه رسالت و الهیات

  1. C. موسسه ملی هنر

آکادمی هنر و طراحی  برگن (KHiB)

آکادمی ملی هنراسلو (KHiO)

  1. D. دانشگاه کالج ها

دانشگاه برگن

Buskerud دانشگاه

Finnmark دانشگاه

ژویک دانشگاه

هرستد دانشگاه

Hedmark University College

لیلهامر دانشگاه

نرویک دانشگاه

Nesna دانشگاه کالج

Nord-Trøndelag دانشگاه

دانشگاه علوم کاربردی اسلو و Akershus

Saami   دانشگاه

Sogn og Fjordane دانشگاه

Stord/Haugesund دانشگاه

, Sør-Trøndelag دانشگاه

Telemark University College

Vestfold University College

Østfold دانشگاه

Aalesund دانشگاه

  1. E. کالج های خصوصی با مجوز رسمی

Ansgar دانشکده الهیات

Diakonhjemmet  دانشگاه کالج (دانشگاه اسلو و سودا)

Haraldsplass Deaconess دانشگاه (HDUC)

Lovisenberg Diaconal دانشگاه

دانشکده فناوری اطلاعات  نروژی  (NITH)

معلم آکادمی  نروژی (NLA)

دانشکده مدیریت دانشگاه اسلو Christiania

  1. F. دانشگاه های معتبرخصوصی با برنامه ها و دوره های آموزشی

موسسه موسیقی بارت

دانشکده معماری برگن

Betanien Deaconal دانشگاه

دانشگاه کالج نروژی (HLB)

کالج رقص (DNBH)

Eurythmy کالج

دانشکده آموزش و پرورش رودولف اشتاینر